Skip to content
Menu
Stoler
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka prywatności
Stoler

Drewno jako podstawowy budulec w produkcji domów szkieletowych

Budowa domu z gotowych drewnianych prefabrykatów, to idealny sposób na własne lokum w krótkim czasie. Zautomatyzowanie produkcji ścian, prace według ściśle określonych zasad i na podstawie dokładnie sprawdzonych projektów, stosowanie budulca wysokiej klasy, a także zgrany zespół wykonujący prace budowlane – to przepis na drewniany dom z półproduktów, który może powstać zaledwie w kilka miesięcy.

Szybkość prac

Drewno, jako budulec szybki w obróbce i wciąż stosunkowo łatwo dostępny, pozwala na bardzo szybkie stworzenie poszczególnych  elementów konstrukcji domu szkieletowego. Konstrukcje takie, powstają w warunkach halowych, gdzie poza dokładnym spasowaniem i skręceniem, całość może zostać zaimpregnowana odpowiednimi preparatami znacząco wydłużając żywotność elementów drewnianych ograniczając przy tym, ingerencję szkodników. Drewniane szkielety są podstawą dla ścian, stropów i przegród. Elementy zmontowane i zabezpieczone, już w formie gotowych, ocieplonych i pokrytych płytami gipsowymi ścian, czekają następnie na transport w docelową lokalizację domu. Na miejscu, w warunkach budowlanych, wszystkie elementy są ze sobą łączone przez odpowiednio przeszkoloną ekipę budowlaną. Pokrycie dachowe to jeden z końcowych etapów, który wymaga większego zaangażowania całej ekipy, lecz cały proces za sprawą prefabrykatów z drewna, przebiega znacznie szybciej niż tradycyjna metoda murowana. Teren budowy drewnianego domu szkieletowego, musi być oczywiście wcześniej przygotowany. Niezbędne są chociażby fundamenty i podstawowe prace drenażowe, a na koniec przyłącza mediów.

Rodzaje prefabrykatów

Tworzone w hali produkcyjnej prefabrykaty do budowy domu, są dostosowane do oczekiwań klienta końcowego i dokładnie odzwierciedlają projekt przyszłego domu, którego częścią będą. Przykładem są:

  • ściany zewnętrzne (z warstwą izolacyjną i tynkiem, zawierające otwory okienne)
  • ściany wewnętrzne (ocieplone, uzbrojone w instalacje i pokryte płytami gipsowymi)
  • ściany działowe (umożliwiające spojenie ze ścianami wewnętrznymi w dowolnym miejscu)
  • ściany pomieszczeń sanitarnych (pokryta specjalnym rodzajem płyty gipsowej)
  • ściany z mocowaniem dla schodów
  • tarasy i balkony
  • stropy odpowiednie dla danego projektu
  • gotowe elementy pokrycia dachowego itd.

Jakie drewno do produkcji elementów szkieletowych?

Do produkcji szkieletowych drewnianych konstrukcji, wykorzystywanych w budowie domów z drewna, najlepiej sprawdzają się gatunki drzew iglastych. Są to przede wszystkim: sosna, świerk, jodła i modrzew. Gatunki te dobrze znoszą proces suszenia, są odporne na wilgoć, łatwe w obróbce i mają przepiękny zapach (co wbrew pozorom, jest często kluczowe). Niektóre z tych gatunków znajdują zastosowania typowo konstrukcyjne, inne – z uwagi na piękne wzór słojów i mniejsze wydzielanie żywicy – stosuje się częściej do wykończeń wnętrza domów (np. schodów, podłóg, okładzin czy balustrad). W tworzeniu domów szkieletowych stosuje się również gatunki twardsze, jak buk czy dąb, które idealnie sprawdzają się jako słupy konstrukcyjne, legary i podpory. Pozyskanie tych gatunków i proces obróbki, są jednak droższe, stąd prym wiodą gatunki “miękkie”.

Drewniane znaczy naturalne

Tworzenie półproduktów do budowy domów na bazie drewna, ma oczywiście swoje uzasadnienie w aspekcie ekologicznym. Naturalny surowiec drewniany, to oczywisty wybór dla wszystkich, którym nie jest obojętne środowisko i przyszłość naszej planety. Powrót do korzeni z nowoczesnymi rozwiązaniami – tak można określić współczesne budownictwo szkieletowe. Początki budownictwa, były wszak drewniane, jednak rozwój i urbanistyka wymusiły wprowadzenie wszechobecnego betonu. Dla tych, którzy chcą żyć blisko natury w otoczeniu surowców naturalnych i z dbałością o naturę, drewno i wszystko co z niego powstaje, jest “wyborem naturalnym”.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Najnowsze wpisy

  • Jakim wybarwieniem charakteryzują się poszczególne gatunki drewna?
  • Czy domy drewniane faktycznie są ekologiczne?
  • Dofinansowanie do budowy domów z bali
  • Jak obchodzić się z meblami z litego drewna? Czego nie robić, jak dbać?
  • Czy meble tapicerowane to dobry pomysł?

Najnowsze komentarze

    ©2021 Stoler | Wszystkie prawa zastrzeżone