Skip to content
Menu
Stoler
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka prywatności
Stoler

Jakim wybarwieniem charakteryzują się poszczególne gatunki drewna?

Stosowane najczęściej rodzaje drewna, służące do wykonania mebli, drzwi i okien to drewno, pochodzące z popularnych w naszej szerokości geograficznej gatunków. Częstą prawidłowością jest zachowanie naturalnego wybarwienia drewna, poddając je procesowi impregnacji oraz bejcowania bezbarwnego. Zdarza się, że wymaganiem jest uzyskanie kolorystyki drewna egzotycznego, mniej popularnego w naszym rejonie. W takiej sytuacji sprawdza się bejca lub lakierobejca, która naniesiona w profesjonalnym procesie barwienia, nadaje drewnu kolorystykę, zachowując widoczną strukturę. Drewno naturalne jest materiałem naturalnym, charakteryzującym się określoną twardością, w zależności od jego rodzaju. Podobnie jak wybarwienie, twardość drewna uzależniona jest od jego gatunku.

Wybarwienia drewna iglastego

Popularnymi drzewami iglastymi, których drewno wykorzystywane jest w meblarstwie oraz budownictwie są przede wszystkim sosna, świerk oraz jodła. Meble sosnowe charakteryzują się niską twardością, co oznacza, że są podatne na uszkodzenia. Wybarwienie sosny, zmienne w miarę upływu czasu charakteryzuje się żółtawym odcieniem, przechodzącym w miarę upływu czasu z jasnej, bladej kolorystyki, do coraz bardziej nasyconej, żółtawej barwy. Wybarwienie naturalnej sosny odpowiednie jest w przypadku wnętrz, utrzymanych w ciepłych odcieniach kolorystycznych, zachowujących naturalność oraz tradycyjny charakter aranżacji. Gustownie  i ponadczasowo prezentują się meble oraz podłogi sosnowe, zachowujące naturalne wybarwienie. Świerk posiada drewno białe, lekkie oraz elastyczne. Doskonały jest nie tylko do produkcji akcesoriów, wykorzystywanych w domach, ale również w produkcji instrumentów muzycznych oraz dziecięcych zabawek. Wybarwienie drewna świerkowego odznacza się mniejszą intensywnością, niż w przypadku drewna sosnowego. Jodła stanowi rodzaj drewna o zimnym odcieniu wybarwienia. Jej jasne drewno wykazuje się dużą odpornością na wilgoć, często stosowane jest w produkcji zapałek.

Wybarwienia popularnych gatunków drewna liściastego

Do najczęściej stosowanych rodzajów drewna liściastego należą dąb, buk i jesion. Drewno dębowe ma ciemniejszy od drewna iglastego odcień, wyróżniający się ciepłym odcieniem. Często wykorzystywane jest do produkcji okien, drzwi zewnętrznych, schodów. Jest twarde i ciężkie. Buk posiada drewno o ciepłym wybarwieniu, a dzięki swoim właściwościom często wykorzystywany jest do stworzenia sklejki, niezbędnej w meblarstwie. Buk wyróżnia się pomarańczowawym wybarwieniem, co czyni je charakterystycznym elementem w porównaniu z pozostałymi gatunkami drewna. Jesion posiada jasne, neutralne wybarwienie, o ponadczasowej stylistyce. Jest elastyczny, a jednocześnie twardy, co umożliwia zróżnicowane zastosowania, między innymi przy produkcji sprzętu sportowego. Wybarwienie drzew liściastych, które stanowią doskonały element mebli, zabawek, stolarki drzwiowej i okiennej to uniwersalne spektrum zastosowań oraz zróżnicowana kolorystyka, odpowiednia w wielu wnętrzach.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Najnowsze wpisy

  • Jakim wybarwieniem charakteryzują się poszczególne gatunki drewna?
  • Czy domy drewniane faktycznie są ekologiczne?
  • Dofinansowanie do budowy domów z bali
  • Jak obchodzić się z meblami z litego drewna? Czego nie robić, jak dbać?
  • Czy meble tapicerowane to dobry pomysł?

Najnowsze komentarze

    ©2021 Stoler | Wszystkie prawa zastrzeżone