Skip to content
Menu
Stoler
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka prywatności
Stoler

Domy skandynawskie – coraz większa popularność na rynku domów drewnianych w Polsce

O domach skandynawskich słyszeliśmy już od kilku lat w kontekście nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa zagranica, szczególnie w tytułowej Skandynawii. Jednak coraz częściej tego typu projekty są wykorzystywane w naszym kraju. Czy biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety tego rozwiązania, będziemy świadkami wzrostu ilości takich domów w Polsce?

Czym charakteryzują się Domy skandynawskie

Domy skandynawskie to domy charakteryzujące się systemem modułowym. Oznacza to, iż gotowe elementy są produkowane w fabrykach, natomiast na miejscu wykonywany jest jedynie montaż. Tego typu projekty wykonywane są w bardzo krótkim okresie, często nieprzekraczającym jednego kwartału. Tego typu budowa domów skandynawskich sprawia, iż jest on bardzo energooszczędny i w dodatku przyjazny środowisku. Dodatkowym punktem, który sprzyja energooszczędności, jest materiał, z jakiego domy skandynawskie są budowane. Do projektów budowy tych domów używa się drewna.

Domy skandynawskie cechują się również stylem projektu podpatrzonym u dalekich sąsiadów z północy. Są często budowane w geometryczny, uporządkowany sposób, zjednujący sobie coraz większą liczbę miłośników. Tego typu projekty domów skandynawskich są coraz częściej budowane w całej europie.

Jakie są zalety związane z budową Domu skandynawskiego

Ogromną zaletą zdecydowania się na budowę domu skandynawskiego jest czas realizacji projektu. Jak wcześniej wspomniano, gotowe moduły są możliwe do kupienia praktycznie od razu (o ile nasze wyobrażenie o domu skandynawskim nie przekracza standardowych i uniwersalnie wykorzystywanych modułów), a montaż zajmuje nie więcej niż 3 miesiące. Jest to więc doskonały pomysł dla osób, które cenią sobie oszczędność czasu. Kolejnym, równie ważną zaletą domów skandynawskich jest fakt, iż budowa ich jest możliwa na różnych rodzajach terenu, co jest nie do pomyślenia w przypadku domów budowanych przy pomocy innych materiałów w przypadku budowy na powierzchni pochyłej. Ze względu na wykorzystane drewno, dom szybko się nagrzewa i w bardzo wolny sposób traci je. To sprawia, iż dom skandynawski jest doskonałym kandydatem do zaadaptowania go jako dom pasywny.

Ze względu na swoją modułowość, koszt początkowy budowy takiego domu jest relatywnie niższy, niż w przypadku standardowej budowy domu. Kwestia ta jednak jest dyskusyjna w momencie, gdy nasz projekt domu skandynawskiego jest specyficzny, i wymaga znacznych modyfikacji.

Czego należy się obawiać, planując projekt Domu skandynawskiego?

Jednym z głównych zarzutów w kierunku domów skandynawskich jest akustyka pomieszczeń. Oznacza to, iż wszystkie odgłosy są dobrze słyszalne w innych pomieszczeniach. Może to mieć negatywny wpływ na prywatność, którą ceni sobie każdy domownik. Dodatkowo obecnie w Polsce mało jest firm, które mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w budowie domów skandynawskich. Rodzi to ryzyko poprawek, które będą niezbędne do wykonania w późniejszym etapie użytkowania domu. Małe doświadczenie jest jednak spowodowane tym, iż koncepcja domów skandynawskich dopiero przychodzi do Polski. Z każdym rokiem coraz więcej projektów tego typu będzie wykonywanych, w związku z czym doświadczenie firm budowlanych również będzie rosnąć.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Najnowsze wpisy

  • Jakim wybarwieniem charakteryzują się poszczególne gatunki drewna?
  • Czy domy drewniane faktycznie są ekologiczne?
  • Dofinansowanie do budowy domów z bali
  • Jak obchodzić się z meblami z litego drewna? Czego nie robić, jak dbać?
  • Czy meble tapicerowane to dobry pomysł?

Najnowsze komentarze

    ©2021 Stoler | Wszystkie prawa zastrzeżone