Skip to content
Menu
Stoler
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka prywatności
Stoler

Jak obchodzić się z meblami z litego drewna? Czego nie robić, jak dbać?

Meble drewniane uważa się je za najlepsze dla naszego zdrowia, ponadto wyróżniają się one niezwykłą trwałością. Aby jak najdłużej się nimi cieszyć, trzeba jednak odpowiednio o nie zadbać.

Jak obchodzić się meblami z litego drewna?

  1. Meble z litego drewna są wrażliwe na różne czynniki zewnętrzne. Zaszkodzić im może na przykład kurz. Należy chronić takie meble także przed promieniowaniem słonecznym i wilgocią. Zalaną wodą powierzchnię mebla trzeba od razu wytrzeć do sucha, najlepiej za pomocą bawełnianej szmatki.
  2. Stoły, szafy, krzesła i inne meble z litego drewna należy czyścić i konserwować, używając do tego odpowiednich preparatów. Trzeba pamiętać, że preparat należy dobrać do rodzaju drewna. Drewno lite może być olejowane lub woskowane, czasami mamy też do czynienia z drewnem litym lakierowanym i właśnie to musimy uwzględnić, wybierając w sklepie odpowiedni środek. Olejowanie i woskowanie drewna zabezpiecza przed pękaniem, wilgocią oraz kurzem, dodaje też meblom efektownego połysku i szlachetności.
  3. Olej i wosk nanosimy na mebel przy pomocy bawełnianej szmatki. W przypadku wosku trzeba pamiętać o tym, by mebel pokryty preparatem (środek nanosimy okrężnymi ruchami) odkurzyć, a potem wypolerować.
  4. Głębokie rysy albo odkształcenia wymagają tego, by zajął się nimi specjalista, który zeszlifuje powierzchnię stołu, jednak mniejsze skazy na drewnie można zatuszować samodzielne, wcierając w nie wosk lub wazelinę (pod warunkiem, że nie jest to drewno lakierowane).
  5. Zabrudzenia na meblach z litego drewna trzeba usuwać od razu. Najpierw wykorzystuje się do tego wilgotną bawełnianą szmatkę, następnie trzeba wytrzeć mebel na sucho – nie można dopuścić do tego, by zamókł.

Czego nie robić, by nie zaszkodzić meblom z litego drewna?

  1. Nie należy stawiać mebli z litego drewna koło kaloryferów, pieców czy kominków.
  2. Na blacie mebli tego typu nie wolno stawiać rozgrzanych naczyń. Również bardzo zimne i wilgotne przedmioty postawione na powierzchni stołu czy komody zaszkodzą im. Wynikiem takich działań mogą być trwałe odkształcenia powierzchni i szpecące plamy. Właściciele stołów z litego drewna powinni zaopatrzyć się w podkładki pod naczynia.
  3. Złym pomysłem jest także stawianie na meblach z litego drewna przedmiotów ostrych i ciężkich, ponieważ mogą nieodwracalnie uszkodzić ich powierzchnię.
  4. Nie powinno się stawiać mebli z takiego materiału na nierównej podłodze. Naraża to je na deformację i ogranicza ich funkcjonalność.
  5. Nie można czyścić mebli z litego drewna środkami, które nie są do tego przeznaczone. Zabronione jest używanie detergentów kuchennych. Podczas czyszczenia niewskazane jest używanie szorstkich materiałów .

Wykorzystując w praktyce wszystkie te zasady użytkowania mebli z litego drewna, można przekonać się, że drewno jest materiałem niezwykle trwałym i dobrze izolującym, choć podatnym na czynniki zewnętrzne. Zeschnięcie, odbarwienia czy zniekształcenia to konsekwencje, których można uniknąć, wystarczy odrobina uwagi i systematyczność w czynnościach konserwacyjnych.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Najnowsze wpisy

  • Jakim wybarwieniem charakteryzują się poszczególne gatunki drewna?
  • Czy domy drewniane faktycznie są ekologiczne?
  • Dofinansowanie do budowy domów z bali
  • Jak obchodzić się z meblami z litego drewna? Czego nie robić, jak dbać?
  • Czy meble tapicerowane to dobry pomysł?

Najnowsze komentarze

    ©2021 Stoler | Wszystkie prawa zastrzeżone